Zobrazit menu

Odborná exkurze ve Slatiňanech

Ing. Josef Cafourek, Ing. Šárka Kratochvílová, Bc. Monika Psiková - učitelé odborných předmětů SŠT Most

Dne 5. dubna 2016 se žáci oborů Jezdec a chovatel koní a Chovatelství zúčastnili odborné exkurze zaměřené na prohloubení znalostí v předmětu Chov koní. Cílem cesty se stalo městečko Slatiňany. V místním zámku má expozici Hipologické muzeum, které je jedinečné svými sbírkami zaměřenými na vše okolo koní. Prohlídku muzea nám zprostředkoval odborně zdatný průvodce, který navázal s našimi žáky ihned čilou odbornou diskuzi. Při svém výkladu dával žákům zajímavé otázky, které prověřovali jejich znalosti z odborných předmětů. Tato forma komunikace žáky velice zaujala a s průvodcem velice dobře spolupracovali. Expozice ve zdejším muzeu je rozdělena do několika tematických částí, například: evoluce koní, kůň jako dopravní prostředek, kůň jako objekt zájmu výtvarného umění. Všechny části si žáci se zájmem prohlédli. Nejvíce pozornosti žáci věnovali dvěma exponátům a to sice – vypreparovaný pár koní Převalského – jedná se o zakladatelský pár chovu těchto koní ze ZOO Praha a dále vypreparovanému starokladrubskému koni, který se dožil úctyhodného věku 33 let.

Druhou zastávkou byla návštěva místního hřebčína. Toto zařízení je součástí Národního hřebčína Kladruby a jsou zde chování starokladrubští koně vraníci. Žáci nyli seznámeni s historií hřebčína. Průvodce žákům připomenul osobu prof. Bílka, zakladatele české hipologické školy, který nese největší zásluhu na tom, že vraná forma starokladrubského koně zůstala zachována. Žáci se zatajeným dechem poslouchali vyprávění průvodce o činech prof. Bílka při záchraně koní, kdy se jejich stav počítal v jednotkách kusů. Po úvodním slovu se žáci přesunuli do stáje plemenných hřebců, kde průvodce podrobně popsal způsoby plemenitby v hřebčíně. Žáci viděli plemenné hřebce všech rodových linií. Dalším stanovištěm prohlídky byla stáj klisen. Zde se žákům líbilo nejvíce, neboť zde viděli několik čerstvě narozených hříbat při povinném vážení. Na příkladu hříbat průvodce žákům vysvětlil význam zbarvení hříběte pro jeho budoucí černé zbarvení v dospělosti. Následoval přesun do stájí koní ve výcviku. Zde průvodce žákům vysvětlil systém výcviku starokladrubského koně a také jakým způsobem se provádí výkonnostní zkoušky na závěr výcviku a jaké je využití starokladrubských koní pro potřeby současného života. Poslední částí prohlídky byly venkovní výběhy, kde opět žákyně nejvíce zaujaly klisny s hříbaty.

Na závěr odborné exkurze jsme se přesunuli do Equinního reprodukčního centra (ERC) v Pardubicích – Mněticích. Jedná se o pracoviště řízené reprodukce, kde se odebírá hřebcům reprodukční materiál za účelem umělého oplodnění klisen. Žáci pozorně sledovali výklad pracovnice ERC. Ve výkladu se dozvěděli, jak se postupuje při odběru materiálu, jak se dodržuje hygiena při tomto odběru, jak se materiál upravuje a jak se skladuje a expeduje k zákazníkům. Informace byly doplněny i o cenových hladinách za jeden vzorek určený inseminaci klisny a četnosti odběrů. Zájemci se mohli v mikroskopu podívat na preparáty reprodukčního materiálu vysoké a nižší kvality, aby si mohli udělat porovnání.

Na závěr bylo účastníkům umožněno se podívat do stájí a tréninkové jízdárny. Zde byli žáci fascinování vzorným pořádkem a celkovou upraveností prostor.

Celou akci provázelo nádherné počasí, které podtrhlo úspěšnost celé akce, která se u žáků setkalo s příznivou odezvou.

05.04.2016